Leasing finansowy czy operacyjny

Przedsiębiorcy chcący pozyskać środki na zakup środków trwałych mogą skorzystać z kredytu bankowego lub leasingu. W przypadku tego ostatniego mogą wybrać jedną z kilku form.

Formy leasingu

Właściciele firm mogą korzystać z leasingu operacyjnego, kapitałowego i coraz bardziej popularnego leasingu bezobsługowego. Różnią się one kosztami, możliwością wykupu, zasadami rozliczania z Urzędem Skarbowym, okresem obowiązywania umowy. Wybór formy należy do przedsiębiorcy i powinien nastąpić po dokładnej analizie plusów i minusów.

Leasing operacyjny

To najpowszechniejsza forma. Leasingodawca (pośredni lub bezpośredni) przekazuje leasingobiorcy przedmiot leasingu w użytkowania na określonych zasadach.

Podstawową zasadą leasingu operacyjnego jest fakt, że właścicielem przedmiotu jest leasingodawca. To on odlicza koszty amortyzacyjne, a leasingobiorca płaci koszty użytkowania przedmiotu. W racie leasingu zawarta jest część kapitałowa, odsetki oraz podatek VAT. I taką ratę w całości przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu. W tej formie istnieje możliwość wykupu przedmiotu po okresie umowy.

Leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego leasingodawca staje się właścicielem przedmiotu w momencie podpisania umowy (przeniesienie własności następuje po zakończeniu umowy), dzięki temu przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Niestety w koszty działalności może zaliczyć tylko noty odsetkowe. Inaczej, niż w leasingu operacyjnym, wygląda rozliczenie podatku VAT. Jego wartość naliczana jest z góry i musi być uregulowana od razu. To powoduje, że leasing finansowy wymaga posiadania środków własnych.

Leasing finansowy jest korzystny dla przedsiębiorstw, które nabywają przedmioty objęte niższą stawką VAT (np.8%) lub zwolnione. Leasing operacyjny to zawsze 23%. W przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca może skorzystać z jednorazowej amortyzacji i pozyskać dodatkowe środki na działalność bieżącą.

Różnic jest znacznie więcej i dotyczą one głownie rozliczania z fiskusem, dlatego podejmując decyzję o wyborze formy leasingu należy przede wszystkim rozważać korzyści podatkowe.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Latest posts by pawel (see all)

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *